Diş Teli - Lüks Bir Tedavi Şekli

Birçok kişi görünümlerini veya diş şeklini sevmeyebiliyor ve bu yüzden ortodontiste giderek tedavi olmak istiyorlar. Yamukları tedavilerinde birçok farklı yöntemler bulunmaktadır ve en kolay yollardan bir tanesi ise ucuz diş teli tedavisidir. Tellerle nasıl tedavi edilir diye merak eden birçok kişi olabilir. Tel tedavisi aslında bakarsanız basit ama zaman gerektiren bir tedavi yöntemidir. Öncelikle tedavi için başvuran hastanın ağız sağlığı kontrol edilir. Eğer herhangi bir sorun yoksa, tedavisi için işlemler başlatılır. Bunun içinde öncelikle çene yapıları kontrol edilir. Normal bir erişkinde otuz iki adet ısırıcı olması gerekir, fakat bazı insanlarda bir tane eksik veya fazla çıkabiliyor.

Bu tür durumlarda öncelikle çene ve ağız yapısı ve müsaitliğine göre, dişin olmadığı bölgenin doldurulması için bir planlama yapılır veya fazlası için ise ona göre genişletme yapılır veya sökülür. Malum fazla olan ağız içi yapısının altında genellikle kökler devam etmediği için bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Daha sonra çenenin fotoğrafları çekilir ve kalıplar alınır. Bu kalıplar üretilecek olan tel ve tedavi ürünleri için gerekli olacaktır. Braket takmak zaman alabiliyor. Kolay yapılan bir şey değildir ve teller takıldıktan sonra ise, normal fırça kullanmanız yasaklanır, özel fırçalar verilir. Bir süre özel fırçalar ile temizlemek zorunda kalıyorsunuz ve tedavinin sonunda tekrar normal fırçalara dönebilirsiniz.

Dişlere tel takılırken hepsine ayrı ayrı teller takılmaktadır ve nihayetinde hepsi birbiriyle bağlantılı olur. Son tel takıldığı zamanda ise özel bir vida ile tutturulur ve bir süre bu şekilde kalır. Tellerin ne kadar ağzınızda kalması gerektiği tamamen hastaya bağlıdır. Tellerin ne kadar zamanda doğru yerine oturduğu ile alakalıdır. Bu bazen birkaç ay veya birkaç yıl bile alabilir. Diş teli hassas bir maddedir, bu yüzden takıldıktan sonra çok fazla oynadığınız taktirde anında sökülebilir, bu yüzden çenenizin yapısıyla veya diliniz ile oynamamanız gerekmektedir. Dişlerinize tel takılırken, hepsi biranda olmaz. Önce gerekli yerlerden başlayarak teller takılır ve en sonunda hepsine takılmış olur.

Tel özel bir metalden yapılmaktadır ve telleri inceleme fırsatınız olursa, tellerin çok yumuşak olduğunu fark edeceksiniz. Yumuşak fakat kopmaz, bu yüzden mine yapısına ekonomik tedavi için kullanılır. Braket sistemi tedavisi yapılırken, her takılan tel için bir fiyat biçilmez, tedavi için bir fiyat verilir. Çoğu zaman bu durum yanlış anlaşılır ve her takılan tel için bir maliyetlerin verildiği düşünülür, fakat ucuz diş teli listesi bir tedavidir. Tedavi için insanların gerçekten çok sabırlı davranmaları gerekiyor. Bazen o kadar çok ağızıyla oynayan kişiler oluyor ki teller anında sökülüyor ve tekrar taktırmak zorunda kalıyorlar ve yeni bir maliyet oluyor.

Çocuk Diş Teli

Dişlerde karşılaşılan yapısal bozukluklar, kötü görüntülere sebep olmaktadır. Bu tarz problemler ile ileriki yaşlarda da mücadele edilse de biz özellikle genç yaşlarda tedaviye başlanmasının önemini vurgulamak istiyoruz. Ortalama bir diş teli ağzımızda 1,5 yıl ila 2 yıl arası kalır. Bu süre çene kemiklerinde var olan yapısal bozuklukların türüne göre değişmektedir. İleri bozukluklarda bu süre daha da artabilirken, çok fazla dengesizlik olmayan kişinin yapısal bozukluklarında bu süre kısalmaktadır. Mevcut yapısal bir ağız probleminde tedavi edilmediği takdirde diğerleriyle etkileşerek, bozukluklar büyüyebileceğinden ileriki dönemlerde sizleri daha acılı ve uzun süren tedaviler bekleyebilir. Şöyle düşünün, erken dönemde var olan kök kayması ile gelişen bir genetik yapısal bozukluğu taşıyan bir hastaya bu hastalığına uygun tedavi yöntemi uygulanmadığı takdirde, yenilen sert besinler, metabolizmamıza yapılan zorlamalar gibi durumlarda bi kayan öge daha da kayacak ve yanlarındaki dişlere baskı uygulayacak, bu baskı sonucunda, diğerleri de kaymaya başlayacak ve problem daha da büyük bir hal alacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz durum yada durumlara karşı özellikle biz çocuk diş teli kullanımının önemini vurgulayacağız bu yazımızda sizlere. Henüz gelişimleri daha devam eden evlatlarınızda, erken dönemde uygulayacağınız çocuk diş telleri tedavisi ile mevcut durumda var olan yapısal bozuklukların önüne geçecek ve ileriki dönemlere ait onların daha sağlıklı gülüşlere sahip olmasını sağlayacaksınız.

Çocuk braket tedavisinde, erken dönem tedavisinin önemi büyükken hemen hemen toplumun yarısı bu tedaviyi almak için, çok geç davranır. Bazı bireyler, kendi ekonomik özgürlüklerini kazanmaya başladıkları zaman bu tedaviyi almak isteseler de bu sefer de ileriki yaşlarından ötürü, olgun birey mantığı ile, topluma uyum sağlamak adına almazlar. Halbuki bu çok yanlış bir düşünce tarzıdır. Eğer, çocuk diş teli tedavisi sizlere ebeveyn yaşlarınızda uygulanmadıysa ve bu tedaviyi almak için, mevbur ileriki yaşları beklediyseniz, fazla yapacak bir şeyiniz yoktur. İnsanların ne düşündüğü yada ne düşünecekleri sizler için çok problem olmamalıdır. Diş teli tedavisi, diğer hastalıklar da uygulanan tedavi yöntemleri kadar doğal bir yöntemdir. Hem de var olan yapısal bozukluklar ne kadar az olursa olsun, yapılan işlemden daha kötü duracağını unutmayın. Bu bilinçle hareket eden bireyler, şunu da unutmasınlar ki, çocuklarının da ilerleyen yaşlarında diş teli takım aşamalarında sıkıntı çekmemeleri için, bu tedaviyi onlara erken yaşta vermeleri. Erken yaşta braket tedavisini alan çocuklar, herhangi bir yapısal bozukluğu bulunmayan dişleri ile daha özgürce gülümser, daha rahat konuşur ve daha çabuk sosyalleşirler. Yapılan bazı araştırmalar göstermektedir ki, çocuklarda var olan içe kapanıklıkların büyük bir çoğunluğunu ağzındaki var olan problemler oluşturmaktadır. Dişlerinden ötürü, kendisi ile dalga geçeceklerini düşünen çocuklar, konuşmaya çekinir, arkadaş ortamına giremez yada zor girer ve böylece zor sosyalleşir. Tüm bu sebeplerden ötürü, erken yaşta, mevcut bir yapısal bozukluğu olan çocuklara mutlaka çocuk diş teli fiyatları taksit kampanyasına düşünmeden tedaviyi uygulamalısınız. Neden dediğiniz zaman açıklayacağımız gibi diyebiliriz.

Eğer sizin için gerçekten diş telleri takılması gerekiyorsa, ona göre hekimlerine başvurmanız gerekir. Özellikle gençlerde, okuldaki arkadaşlarının ağzına tel takıldığını gördüğü için, kendisi de takmak istiyor, fakat tel takmanın mantığı bu değildir, hatta bu çok yanlış bir mantıktır. Dolayısıyla eğer dişlerinizdeki yapınızda ve aynı zamanda çene yapınızda bir sorun yaşıyorsanız, hekiminize giderek, bir tedavi için başvurabilirsiniz. Ortodontistler bu tür durumlarla ilgilenmektedir ve ona göre size bir tedavi programı hazırlayacaklardır, fakat bu programı yürütürken, mutlaka her şeyin zamanında ve vaktinde yapılması gerekiyor. Ne çok erken, nede çok geç. Hastanın sorumluluk alabilmesi gerekiyor ve en az bir yıl sabretmesi gerekmektedir. Şayet yaptıracaksanız diş teli uygulaması hakkında genel yazımızı okuyunuz. Liste fiyatları bulunmaktadır.